Alman Hamam Böceği Özellikleri

Alman Hamam böceği diğer adıyla kalorifer böceği olarak bilinmektedir. Açık kahverengi renginde olup, ön göğüs bölgesinde iki bant taşırlar. 10-12 mm boyutlarındadır. Yumurtlayarak ürerler.

Hamam böcekleri içinde yumurta bulunan kapsüller halinde ürerler. Her bir kapsülde ise 35-40 tane yumurta bulunur. Bu böcekler yumurtalarını sırtlarında taşıyarak her yerde yumurtalarını da peşlerinde götürürler. 18 gün sonunda ise yavrular yumurtadan çıkarlar. Bir yılda ise 8-10 defa yumurtlarlar.

Dişi hamam böcekleri öldükleri anda bile yumurtlama yabilirler. Bu hamam böcekleri bulundukları alandaki her şeyi yiyebilirler. Her türlü ortama girdikleri için her türlü pisliği, mikrobu ve hastalığı taşırlar. Evlerde ilk yerleşecekleri yerler ise banyolar ve mutfaklardır. Karanlığı sevdiklerinden daha çok geceleri ortadan çıkarlar. Nemli, sıcak ve pis yerlerden hoşlanırlar. Kazan dairesi, bodrumlar gibi kuytu yerlerde daha çok bulunurlar. Genellikle gıdanın bulunduğu yerlerde görülürler. Bu böcekler gıda zehirlenmesi, hepatit, verem, mantar hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların mikrobunu taşır ve bulaştırırlar. Kan emmedikleri için insanlara ısırma gibi bir zararları yoktur.

Alman hamam böceklerinin dışkıları, küçük ve koyu renkte olup tezgahların üzerinde ya da çekmecelerde “ karabiber döküntüsü “ olarak gibi dururlar. Dışkıların izleri ise, odaların köşelerinde, kapıların üzerinde, duvardaki çatlaklarda ve boşluklarda koyu noktalar ve izler şeklinde bulunurlar. Alman hamam böcekleri aynı zamanda değişik koku çıkarmalarıyla bilinirler. Sayıları fazla ise hafif  “ küflü “ bir koku bırakırlar.