Böcek Çeşitleri

Eklem bacaklıların bir alt sınıfında olan böceklerin, 800 binden fazla türü olduğu bilinmekte, bilinmeyenlerle 1 milyondan fazla böcek türü olduğu düşünülmektedir. Böcekler sudan karaya geçen ilk canlı türüdür.

Böcek Çeşitleri

Karınca: Siyah, kahverengi, kırmızı ve birçok renkte karınca bulunmaktadır. Evde görülenleri işçi karıncalardır. Koloni halinde yaşayıp çeşitli enfeksiyonlara sebep olmaktadırlar.

örümcek: Yağmacılık yapıp böcekleri yiyerek beslenirler. Örümceklerde de türe göre boy ve büyüklük değişmektedir. Zehirli türleri bulunmaktadır. Evlerde nemli ve karanlık ortamlarda bulunurlar.

Karasinek: Çöp, gübre ve nemli organik maddelerin bulunduğu ortamlarda bulunmaktadırlar. Çok çabuk şekilde üremekte olup 3 km alanda yaşarlar ve her türlü mikrop üstlerinde bulunmaktadır. Kolera, verim, dizanteri, hepatit gibi hastalıkları insanlara bulaştırabilirler.

Bit: Çok küçük olan bitler sarı renkte olup 2-4 mm arasında olan parazitlerdir. İnsanlar ve memelilerin kanlarını emerek beslenirler. Saç ve çamaşırlarda yapışırlar. Temizliğin yetersiz olduğu durumlarda bolca bulunurlar.

Arı: 1 cm boyutunda olan altın sarısı ve kahverengi renkte olan böcek türüdür. Bal ve eşek arısı gibi türleri vardır. Duvar deliği, ağaçlar, tavan arası gibi yerlere yuvalarını yapmaktadırlar. Çiçek, polen toplayıp kışın bunlarla beslenirler. İnsanları sokarak alerjik reaksiyona sebep olabilirler. Ürettikleri bal besinlerin en değerlilerindendir.

Sivrisinek: Sivrisineklerin birçok türü bulunmakla birlikte temiz, kirli, sıcak, serin her yerde ürerler. Dişiler yumurtlamak için canlı kanı emmek zorundadır.