Hamam Böceği

Hamam böceği ni inceleme altına aldığımız da böcek türümüz Blattodea takımını oluşturan böcek türlerine verilen aileden gelior. Bu böcek takımı isimleri Yunanca blatta sözcüğünden türemiş olduğunu görüyoruz. Bu sözcüğün anlamı “hamam böceği“dir. 6 farklı familya sı bulunmaktadır. Şu ana kadar yapılan araştırmalarda 4.500 türü bulunmaktadır.

Hamam böceği ile alakalı verebileceğimiz teknik bilgiler bununla sınırlı kalmayıp Böcek inceleme alanında çalışan ların bizlere sunduğu detaylar şu şekildedir ;

  • Bilimsel adı: Blattodea
  • Sınıf: Insecta
  • Üst sınıf: Dictyoptera
  • Şube: Arthropoda; (Eklem Bacaklılar
  • Alt sınıf: Pterygota
  • İnfra sınıf: Neoptera

Bilimsel açıklamalarıyla hamam böcekleri yukarıda saydığımız sınıf ve şubelerden gelmektedir.

Hamam Böcekleri Hakkında Detaylar

Yaklaşık 300 milyon yıldır her koşulda hayatta kalmayı başarabilmiş olan hamam böcekleri günümüze kadar başarılı bir şekilde gelmişlerdir. Hamam böcekleri yıl itibariyle dinazorlardan bile daha yaşlılardır.


Hamam böcekleri kafaları olmadan bir süre yaşayabilirler. Bunun nedeni ise böceklerin segmentli vücut yapıları olduğundandır. Bu yapı sayesinde oksijen girişini sağlayan küçük segment delikleri bulunur.

Yani nefes alıp vermek için kafaları olması gerekmez. Yalnızca ağızları olmadığı için bir süre sonra susuzluktan ölürler. Tüm hayati fonksiyonlarını kontrol eden organları ise böceklerin gövdelerinde yer alır.

Hamam böcekleri 40 dakika nefesini tutabilirler. Yanlızca hamam böceklerinin susuz yaşamaları imkansızdır. Su hamam böcekleri için birinci derece de hayati önem taşır.

Hamam böcekleri vücutlarını mümkün mertebe küçülterek istedikleri yerlere sokabilirler yani küçücük alana dahi sığabilirler.

Hamam Böcekleri çok yüksek radyasyona karşı bile dirençli olmaları gözden kaçmamıştır. Çünkü Hiroşima ve Çernobil’e atılan atom bombalarından sonra ile hayatta kalmışlardır.

Hamam böcekleri yanlız yaşamayı sevmezler. Grup halinde yaşarlar. Evinizde bir tane hamam böceği görürseniz bilin ki devamı vardır. Bu haberleşmeyi salgıladıkları feromanlar sayesinde sağlarlar. Böylece hem birbirleriyle iletişim kolaylaşır hem de ortak besin kaynaklarına çabuk ulaşırlar.

Hamam böceklerinin üremesi de çok farklı bir şekilde oluyor. Mesela bir dişi hamam böceği bir kez erkek hamam böceği ile çiftleştiği takdirde ömrü boyunca yavrulama yapabiliyor. Hatta çok zor koşullarda hiç çiftleşmeden üreyen hamam böceğine dahi rastlanmıştır.

Türkiye de hamam böceği türü doğu hamam böceğidir.

Çok ilginç gelecek bizim ülkemizde olmasa dahi hamam böcekleri evcil hayvan olarak beslenmektedir. Kokusuz ve zararsız olmaları beslenmelerinde ki tercih sebebidir.

Hamam böcekleri bir çok ülke de başlı başına besin kaynağı olarak tüketilmektedir. Hatta hamam böceği üretim çiftlikleri dahi bulunmaktadır.

Hamam Böcekleri Nasıl Oluşur, Nasıl Yaşamını Sürdürür

Hamam böcekleri evlerde ki, iş yerlerinden ki pis olan yerlerde gözükürler. Yani onların gelmesinin oluşmasının ve varlığını devam ettirmelerinin en büyük nedenleri pis olan ortamlardır. Hamam böcekleri o pis ortamlara ufak çatlaklardan, deliklerden vs gibi vücudunun yarısının dahi girdiği yerlerden girebilirler.

Hamam Böceklerini Nasıl Yok Edebiliriz.

Hamam böceklerini yok etmek için en etkili bitkisel bir yöntem olarak bir baş soğan ve bir kaşık karbonatı karıştırıp evde veya iş yerinde hamam böceklerinin bulunduğu alanlara dökebilirsiniz. En etkin olarak yaşadıkları alanlar ise mobilya arkaları,buzdolabı arka kısmı,banyolarda ve boru aralarında sıklıkla görülürler.

Hamam böceklerini yok etmek için diğer bir yöntem ise borik asit yöntemidir. Aynı şekilde soğan ile borik asiti karıştırıp hamam böceklerinin olduğu bölgelere dökebilirsiniz.

Ayrıca hamam böcekleri karbonat ve şeker ikilisinden de nefret ederler. Bu ikili muhteşem karışımı da döküp hamam böceklerine karşı kullanabiliriz.

Hamam böcekleri aromatik kokuları sevmediklerinden dolayı kedi nanesi dedikleri aktarlarda satılan naneden de hoşlanmazlar bu naneden alıp evinizin belli noktalarına serpiştirirseniz kalıcı yöntemlerden biri olabilir.

Hamam böceklerin den kurtulmak için çeşitli satılan ilaçlardan da faydalanabiliriz.