Kalorifer Böceği

KALORİFER BÖCEĞİ


Sıcak ve nemli havalarda evinizde birden bire ortaya çıkan küçük böcekler ile
karşılaşıyorsanız; “acaba bu böceklerden nasıl kurtulurum?” diyorsanız, muhtemelen karşılaştığınız bu böcek türü halk dilinde “kalorifer böceği” adı ile anılan böcektir. Hızlı üremesi ve gittiği yeri mesken edinmesi ile ün yapmış olan bu böcek türünden kurtulmak çok kolay değildir. Tür özelliği gereği türlü koşullara adaptasyonu en hızlı olan böceklerden biridir. Örneğin evinizden birkaç gün ayrı kaldığınızda ve geriye döndüğünüzde aniden karşınıza
çıkabilirler.


KALORİFER BÖCEKLERİ NE İLE BESLENİR?

Bulunduğu her ortama kısa sürede uyum sağlama sebeplerinden en önemlisi kalorifer böceği türünün yiyecek ayrımı yapmamasıdır. Her türlü gıda ile beslenirler. Bundan da ötesi hafif sızdıran musluklardan akan su, ev temizlediğiniz süpürgenin çöp bulunan kısımlarındaki atıklardan dahi besin alarak yaşamlarını devam ettirebilirler.


KALORİFER BÖCEKLERİNDEN NASIL KURTULURUZ?


Kalorifer böceği girdiği bir ortamdan kolay kolay çıkmaz. Bundan dolayı karşılaştığınız ilk anda evinizin hangi bölümünde yoğunlukta olduklarına bakınız. O bölgeden nişasta, un ve benzeri gıdaları uzaklaştırınız. Bu böcekten ellerimizle öldürerek veya elektrikli süpürge ile süpürerek kurtulamazsınız. Bu şekilde tam aksine besin maddelerini artırmış olursunuz.


Daha sonrasında ise çamaşır suyu yardımıyla bu bölgeyi titizlikle temizleyiniz. Eğer bu işlem çözüm olmaz ise jel şeklinde satılan ilaçlardan alarak böceklerin yoğunlukta olduğu bölgeye uygulayınız. İlaç kullanımı da fayda etmezse bu alanda uzmanlaşmış temizlik firmalarından yardım alabilirsiniz.